Iestatījumi

ANO Bads Bērnu tiesības Cilvēka cieņa Cilvēka orgānu tirdzniecība Cilvēktiesības Cilvēktiesību gids Cilvēktiesību izglītība Cilvēktirdzniecība Dati Demokrātija Dezinformācija Diskriminācija Droša vide Dzimumu līdztiesība ECK ECSR ECT Eiropas Komisija Eiropas Padome Eiropas Parlaments Eiropas Savienība Eiropas Savienības Pamattiesību harta Eiropas Sociālā harta Enerģētika ES EST Finanses GDPR Ģimene Humanitārās tiesības ICC ICJ Identitāte Ieslodzījuma vietas Ilgtspējīga attīstība Imigrācija Integrācija Interneta starpnieki Internets Invaliditāte Izglītība Jaunatne Jaunrades brīvība Karš Kibernoziedzība Kibervardarbība Klimata krīze Klimats Konkurss Korupcija Kriminālprocess Laba pārvaldība Labvēlīga vide LGBT LU Mājokļa un korespondences neaizskaramība Mākslīgais intelekts Mediji Medijpratība Migrācija Minoritātes Nabadzība Naida runa Necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizliegums Nodarbošanās brīvība Nodokļi Pašnoteikšanās Patvērums Personas dati Pilsoniskā sabiedrība Preses brīvība Rase Reliģijas brīvība Sabiedrības līdzdalība Satversmes tiesa SCOTUS Seksuālā ekspluatācija Seniori Sievietes Sociālās un ekonomiskās tiesības Sociālie tīkli Spīdzināšanas aizliegums Taisnīga tiesa Tehnoloģijas Tiesības uz brīvību un drošību Tiesības uz dzīvību Tiesības uz īpašumu Tiesības uz privāto dzīvi Tiesībsargs Tiesiskā vienlīdzība Tiesu varas neatkarība Trauksmes celšana Ukraina UNESCO Uzņēmējdarbība Valsts dienests Vārda brīvība Vardarbība Vēlēšanas Veselība Vides piekļūstamība Vides tiesības Viendzimuma laulība Viendzimuma pāru aizsardzība Vienlīdzīgas iespējas Žurnālisms Rādīt visas tēmas

Studijas

Studē tiesību socioloģijas institūtā Onati

Tiesību socioloģijas institūtā Onati (Spānijā) iespējams iegūt maģistra grādu tiesību socioloģijā. Ko šī studiju programma piedāvā un kāda ir reālā pieredze tajā studējot? Ar studiju pieredzi Onati institūtā dalās programmas absolvente Elīna Rancāne.

Kas ir Tiesību socioloģijas institūts Onati?

Starptautiskās Socioloģijas asociācijas Tiesību socioloģijas pētniecības komiteja kopā ar Spānijas Basku zemes (reģiona) valdību 1988. gadā dibināja Tiesību socioloģijas institūtu Onati pilsētā, Spānijā. Institūta galvenais mērķis ir gūt panākumus tiesību socioloģijas pētniecībā, aktīvi sekojot līdzi norisēm dažādās jomās un nododoties akadēmiskām diskusijām un analīzei. Jau kopš tā pirmsākuma institūts izveidoja sakarus ar dažādām Eiropas un ārpus Eiropas universitātēm, nodrošinot telpas dažādiem semināriem un pētījumiem. Šobrīd institūts ir nozīmīga bāze globālam pētnieku tīklam, kas nodarbojas ar tiesību socioloģijas jautājumiem.

Institūtā ir pieejama maģistra studiju programma tiesību socioloģijā, viena no Eiropā plašākajām bibliotēkām tiesību socioloģijā, kā arī neskaitāmi semināri un citi akadēmiskie pasākumi, kuros satiekas plaši atzīti pētnieki un akadēmiķi.

Ko ietver maģistra studiju programma tiesību socioloģijā?

Ik gadu maģistra studiju programmā tiesību socioloģijā tiek uzņemti aptuveni 18 studenti no dažādām pasaules valstīm (šobrīd institūtā jau studējuši studenti no 55 pasaules valstīm). Arī pasniedzēji nāk no visas pasaules.

Studiju programma piedāvā vispusīgu ievadu un padziļinātas studijas tiesību socioloģijā studentiem, kuriem ir dažāda iepriekšējā studiju pieredze tiesību vai sociālajās zinātnēs. Programma veicina izpratni par tiesību lomu sabiedrībā un to daudzveidīgo kultūras, politisko un ekonomisko kontekstu. Tā arī sniedz plašu ieskatu tiesību socioloģijas jomā un aptver galvenās tēmas, vienmēr liekot uzsvaru uz aktuāliem jautājumiem. Tā ir uz pētniecību orientēta studiju programma, kas attīsta nepieciešamās prasmes, lai patstāvīgi veiktu juridiskus pētījumus. Institūta studenti kļūst par daļu no starptautiskā pētnieku tīkla.

Studijas ietver tādus studiju kursus kā juridiskās kultūras, tiesību sociālā teorija, tiesības un attīstība, antropoloģiskās pieejas taisnīgumam un citus, kas var mainīties no gada uz gadu.

Studijas notiek angļu valodā un ilgst vienu gadu. Absolvējot programmu, students iegūst maģistra grādu.

Detalizētāka informācija par studiju programmu pieejama šeit.

Pieteikšanās studiju programmai un izmaksas

Pieteikuma aizpildes termiņš 2024. gadā bija 15. marts. Pieteikumam pievieno rekomendācijas un citus dokumentus.

Studiju maksa ir aptuveni 4250 eiro gadā, kas neietver dzīvošanas izmaksas. Onati institūts norāda, ka kopējās izmaksas, ieskaitot uzturēšanos institūtā un ikdienas nepieciešamības, varētu būt no 10 000 līdz 12 000 eiro. 

Plašāka informācija pieejama šeit.

Saruna ar Elīnu Rancāni par studiju pieredzi 

Kā Tu nonāci Tiesību socioloģijas institūta Onati maģistra studiju programmā tiesību socioloģija?

Pirms maģistra studijām Onati institūtā es studēju Rīgas Juridiskajā augstskolā bakalaura studiju programmā “Tiesības un diplomātija”. Bakalaura studiju laikā sapratu, ka mani ļoti piesaista tiesību filozofija, tāpēc trešajā kursā es runāju ar pasniedzējiem un jautāju, vai ir kādi ieteikumi, kādai studiju programmai pieteikties. Trešajā kursā bija parādījies arī jauns izvēles studiju kurss “Law and Social Theory” (latviešu valodā “Tiesības un sociālā teorija”), kurš mani ļoti piesaistīja. Kad pabeidzu šo studiju kursu, biju diezgan ieinteresēta tajā, tādēļ profesoram, kas pasniedza šo kursu, Adam Czarnota arī lūdzu padomu. Profesors man ieteica trīs dažādas universitātes, kurās pieteikties, tai skaitā Tiesību socioloģijas institūtā Onati. Tikai pētot informāciju par šīm universitātēm, sapratu, ka profesors Czarnota ir bijušais zinātniskais direktors Onati institūtā. 

Pētot programmu Onati institūtā, mani ieinteresēja tas, ka tā ir ar mazu studentu skaitu un veidota kā moduļu sistēma. Vēlāk trešajā kursā Rīgas Juridiskajā augstskolā man bija vēl viens pasniedzējs, kurš bija bijis šajā institūtā, šajā gadījumā pats to absolvējis. Ar viņu es arī aprunājos par studijām. Man šķiet, ka brīdī, kad viņš mani sāka brīdināt, ka tas ir akadēmiski intensīvs maģistrs, es arī izlēmu pieteikties.

Pieteikšanās process bija diezgan vienkāršs, mājaslapā nepieciešams aizpildīt pieteikumu, pievienot nepieciešamās rekomendācijas un motivācijas vēstuli. Saistībā ar citām administratīvajām prasībām institūts ir ļoti pretimnākošs un vienmēr palīdz ar jebkādiem jautājumiem un problēmām.

Studenti, kas bija manā programmā, bija ar ļoti daudzveidīgu iepriekšējo pieredzi – bija gan tiesību zinātņu doktorantūras studenti, gan arī cilvēki bez iepriekšējas juridiskas izglītības, piemēram, ar bakalaura grādiem izglītībā vai socioloģijā. Mani kursabiedri arī bija no ļoti dažādām valstīm: ASV, Baltkrievijas, Vācijas, Itālijas, Spānijas, Indonēzijas, Bahreinas, Kataras un Dienvidāfrikas. Es biju pirmā studente institūtā no Latvijas. Taču šogad ir vēl viena studente no Latvijas, kas arī uzsākusi studijas Onati institūtā.

Kā norisinājās studijas? 

Studijas mums bija strukturētas moduļu sistēmā, kas nozīmē, ka studiju kursi ilga divas nedēļas, kuru ietvaros notika tikai viens studiju kurss. Lielākajā daļā studiju kursu vērtējums tika noteikts, balstoties uz rakstiskajiem darbiem – esejām un pētnieciskajiem darbiem, kuri bija šo pašu divu nedēļu ietvaros jāpabeidz. Attiecībā uz rakstisko darbu tematiem pārsvarā mums bija brīva izvēle, galvenais nosacījums bija tematu sasaistīt ar studiju kursa tēmām un jautājumiem, par kuriem runājām lekcijās. Bija studiju kursi, kuros vērtējumu papildināja arī citi uzdevumi, bieži tā bija aktivitāte diskusijās, bet bija arī studiju kursi, kuros bija jāveido lasāmvielu apkopojumi vai prezentācijas.

Lekcijas norisinājās no septembra līdz marta beigām, pēc kā mums bija laiks līdz vasaras vidum uzrakstīt maģistra darbu. Maģistra darbam ir divi nodošanas termiņi, es izvēlējos nodot ātrākajā termiņā jau jūnijā un aizstāvēju darbu jūlijā. Savukārt lielākā daļa manu kursabiedru izvēlējās nodot darbus jūlija beigās un aizstāvēt septembrī.

Studiju kursi, kurus mums pasniedza bija ļoti daudzveidīgi un tie mainās ik gadu – dažreiz daļa priekšmetu un pasniedzēju saglabājas, tomēr bieži priekšmeti mēdz izmainīties. Tā pat kā studenti, kas bija no daudz dažādām valstīm, arī pasniedzēji mums bija no daudz dažādām valstīm un globāliem reģioniem. Tā kā bija dažādi pasniedzēji arī viņu pieeja priekšmetiem un vērtēšanām atšķīrās – bija pasniedzēji pie kuriem mums bija “klasiskas” lekcijas, kurās mums stāsta saturu un ik pa laikam pajautā jautājumus saistībā ar lasāmvielu, bet bija arī tādi studiju kursi, kuros lielākoties runājām mēs, studenti, un diskutējām par tematiem un lasāmvielu.

Akadēmiski šīs maģistra studijas ir ļoti intensīvas, ne no tāda skatupunkta, ka būtu daudz lekciju, bet tādā ziņā, ka mums bija jāuztver ļoti daudz informācijas īsā laika posmā un bieži vien pašiem kaut kas no tās jāizveido  – vai nu eseja vai pētnieciskais darbs.

Lai arī studiju programmas nosaukums par to varbūt neliecina, tā kā daudz runājām par starptautiskajām tiesībām un sociālajiem aspektiem, cilvēktiesības kaut kādā mērā bija iekļautas gandrīz ikkatrā studiju kursā. Katrs students, rakstot savas esejas, varēja izvēlēties, uz ko fokusēties, daļa manu kursabiedru gandrīz visus darbus sasaistīja ar vides tiesībām. Es savas esejas saistīju ar mazākumtautību tiesībām un cilvēktiesību nevalstiskajām organizācijām, kas beigās bija arī mana maģistra darba fokuss.

Vai institūts nodrošina vietu dzīvošanai?

Institūts nodrošina iespēju palikt vēsturiskā namā “Antia Residence”. Mūsu kursā gan bija daži kursabiedri, kas izvēlējās dzīvot ārpus tā (pārsvarā tāpēc, ka bija ieradušies ar savu partneri), bet lielākā daļa studentu tomēr izmantoja šo iespēju.

Kopmītnes atrodas aptuveni 7 minūšu attālumā no institūta ēkas, katram studentam bija sava istabiņa ar tualeti un otrajā stāvā bija kopīgā virtuve. Namā ir arī vairākas telpas, kurās ir iespējams pavadīt laiku, kopīgi skatoties kādu filmu TV telpā vai studējot viesistabā, vai arī spēlējot biljardu atpūtas telpā. Tāpat kopmītnēs ir veļas mazgāšanas telpa.

Dzīvošanas maksā ir iekļauta arī istabas uzkopšana ik nedēļu, kas parasti notika tajā laikā, kad atradāmies lekcijās. Mēneša maksa maģistra studentiem šogad bija 483 EUR.

Ko vēl institūtā var darīt ārpus studijām?

Tā kā institūts ir mazs un tajā kopā dzīvo mazāk nekā 20 kursabiedri, dažāda veida aktivitātes norisinājās visu laiku. Mēs centāmies ar katru pasniedzēju rīkot vakariņas studiju kursa otrās nedēļas ietvaros. Dažas reizes mēs arī rīkojām lielākus pasākumus kopā ar institūta administrāciju, uz kuriem nāca arī pētnieki un programmas absolventi, kas bija ieradušies ciemos.

Manu studiju ietvaros aptuveni vienreiz mēnesī norisinājās pētnieku, kas bija ieradušies ciemos, tikšanās, kuras ietvaros satikās visi pētnieki, kas tajā brīdī ir Onati institūtā, lai parunātu par savu pētniecību. Mūsu gada direktore mūs iedrošināja piedalīties un šī pieredze palīdzēja iedvesmoties savai pētniecībai.

Institūtam ir arī savs akadēmiskais žurnāls Sortuz, kurā arī studenti ir aicināti iesniegt savus darbus potenciālai publicēšanai.

Kā Tu vērtē savu ieguvumu no šīs studiju programmas un ko Tu dari šobrīd?

Akadēmiski, protams, šī pieredze man deva daudz – programmā ietvertie studiju kursi ielika man teorētiskos pamatus ļoti dažādās sfērās, piemēram, migrācijā, bērnu tiesībās, starptautiskajās krimināltiesībās un vēl citās. Tomēr tas, ko novērtēju visvairāk, ir studiju gada laikā iepazītie dažādie akadēmiķi. Kopmītnēs dzīvoja ne tikai visi studenti un pasniedzēji, bet arī ciemos ieradušies pētnieki. Iespēja parunāt, piemēram, brokastu laikā ar pētniekiem no daudz dažādām valstīm un ar tik atšķirīgām pieredzēm ir daļa no studijām, ko es neaizmirsīšu. Ar daudziem pasniedzējiem un pētniekiem uzturu kontaktu arī šobrīd, un viņi ir man palīdzējuši ar rekomendācijām, darba vadītāju atrašanu, rakstu publicēšanu akadēmiskos žurnālos un daudz citiem aspektiem, kuros esmu lūgusi viņu pieredzi un padomus.

Šobrīd turpinu studijas Milānas Universitātē maģistra studiju programmā par tiesībām un ilgstspējīgu attīstību. Onati institūtam ar Milānas Universitāti ir īpašs dubultā grāda līgums, kā ietvaros pabeigšu divu gadu maģistra programmu Milānā viena gada ietvaros. Šī līguma ietvaros maģistra darbs, kuru aizstāvēju jūlijā Onati institūtā, tiks ieskaitīts arī pie Milānas Universitātes maģistra, kā rezultātā šī mācību gada laikā man ir tikai jānokārto visi studiju kursi.

Kāda bija dzīve Onati, Spānijā?

Onati ir ļoti maza pilsēta, kas atrodas kalnu ielejā. Vide, kurā atrodies, ļoti palīdz koncentrēties uz studijām, tomēr arī tiem, kam patīk izbaudīt dažādas aktivitātes, atradīsies, ko darīt. Tur ir ļoti skaisti un ir daudz vietas, kurās izbaudīt dabu. Pilsētā bieži norisinās dažādu veidu kulturālie pasākumi, kuros studenti ir aicināti piedalīties. Arī līdz lielākai pilsētai – piemēram, Bilbao – nav tālu, sestdienās ir tiešais autobuss, ar kuru aptuveni stundas laikā var tikt uz pilsētas centru.

Lai gan Onati iedzīvotāji, protams, runā spāņu valodā, pilsēta atrodas Basku zemē un arī iedzīvotāji runā Basku valodā. Tomēr arī nezinot ne spāņu, ne basku valodu, iedzīvoties Onati nav problēmu. 

Ko Tu ieteiktu tiem, kas domā par šo studiju programmu – kāpēc to izvēlēties?

Manuprāt, šī ir ļoti laba programma jebkuram studentam, kuru interesē tiesību teorētiskie aspekti, tiesību un sabiedrības mijiedarbība un starptautiskās tiesības. Iemeslu, lai izvēlētos šo studiju programmu, ir daudz, sākot no tā, cik daudzveidīgi ir studiju kursi un to pasniedzēji un cik mazs ir studentu skaits, kā rezultātā ir iespēja patiešām kvalitatīvi iesaistīties un gūt maksimālu pieredzi no visiem studiju kursiem. Maģistra studiju programma ir arī fantastiska lai mazliet atslēgtos no ikdienas un iegrimtu akadēmiskā darbā – vide ir perfekta studijām un pētniecībai. Fantastisks pluss ir arī tas, ka šo studiju laikā var iepazīt Basku zemi, tās kultūru un vēsturi (un ēdiens šajā reģionā visur ir ļoti garšīgs :) ).

Ar citu studentu pieredzi var iepazīties šeit.

Plašāka informācija par Tiesību socioloģijas institūtu Onati un maģistra studiju programmu tiesību socioloģijā pieejama tā mājaslapā.

Raksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild raksta autors saskaņā ar Cilvēktiesības.info lietošanas noteikumiem.