Septembra izskaņā Eiropas Parlaments izsludināja Saharova balvas laureātus. Saharova balva par domas brīvību (angļu valodā: The Sakharov Prize for Freedom of Thought) godina personas un apvienības, kas savu dzīvi veltījušas cilvēktiesību aizstāvībai un domas brīvībai. 9. oktobrī pasludināti trīs finālisti, bet gada beigās svinīgā ceremonijā tiks godināts galvenais balvas saņēmējs, kas arī saņems 50 000 eiro vērtu naudas balvu.

Saharova balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesībām visā pasaulē. Šādi tiek aktualizēta diskusija par cilvēktiesību pārkāpumiem un atbalstīta balvu saņēmēju darbība. Balva nosaukta par godu krievu disidentam Andrejam Saharovam un pirmo reizi tā tika pasniegta 1988. gadā — tādēļ šis gads ir īpašs, balvu pasniedzot jau trīsdesmito reizi.
Šogad Saharova balvai sākotnēji tika izvirzīti 8 kandidāti:
- Oļegs Sencovs — Ukrainas kinorežisors, kurš apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos” pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā, apsūdzībai rezultējoties 20 gadus ilga cietumsoda piespriešanā. Vairāk kā 100 dienas ilgušā bada streika dēļ O.Sencovs kļuva par simbolu aptuveni 70 Krimā nelikumīgi apcietinātu Ukrainas valstspiederīgo likteņiem.
- Nevalstiskas organizācijas (NVO), kas aizsargā migrantu cilvēktiesības un glābj viņu dzīvības Vidusjūrā: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, glābšanas kuģis Lifeline, Médecins Sans Frontières international, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea-Watch un SOS Mediterranée.
- Seirana Ateša (Seyran Ates) — Vācijas turku izcelsmes advokāte, kas aktīvi cīnās pret politisko un reliģisko ekstrēmismu un sieviešu apspiešanu. 2017. gadā viņa Berlīnē nodibināja mošeju, kurā pretēji tradicionālajiem islāma ieradumiem sievietes un vīrieši var lūgties kopā - šīs rīcības dēļ Seirana Ateša ir saņēmusi nāves draudus, un ir nepieciešams viņu nemitīgi apsargāt. S.Atešas kandidatūru izvirzījušie deputāti uzsvēra viņas “apņemšanos drosmīgi aizstāvēt cilvēktiesības un veidot mūsdienīgu un atvērtu islāmu”.
- CAESAR — bijušais Sīrijas militārais fotogrāfs, kurš nelegāli no Sīrijas izveda vairāk nekā 55000 fotogrāfijas, kurās iemūžināti bruņotā konflikta noziegumi. Fotogrāfiju autentiskumu apstiprināja Human Rights Watch un tām ir būtiska loma prasību celšanā pret kara noziedzniekiem.
- Nasers Zefzafi (Nasser Zefzafi) — Marokas masu protestu kustības Hirak, kas cīnās pret korupciju un varas nepareizu un ļaunprātīgu izmantošanu, Rifas reģiona vadītājs. 2018. gada jūnijā viņam tika piespriests 20 gadus cietumsods par “sazvērestību pret valsts drošību”. Augusta beigās, protestējot pret saviem aizturēšanas apstākļiem, Zefzafi pieteica bada streiku.
- Deveins Džonsons (Dewayne Johnson) — kādreizējais Benisjas (ASV) skolas dārznieks. 2018. gadā viņš kā pirmā persona uzvarēja vēsturiskā lietā pret uzņēmumu Monsanto, argumentējot, ka herbicīds Roundup izraisa vēzi. Tiesas procesa beigās D. Džonsons bija tuvu nāvei vēža dēļ, tomēr turpināja piedalīties tiesas sēdēs. Deveina Džonsona kandidatūru izvirzījušie deputāti uzsver viņu kā paraugu un iedrošinājumu “visiem tiem, kas baidās vērsties tiesā un aizstāvēt savas tiesības”.
- AFRIFORUM — nevalstiska organizācija, kura aizsargā minoritāšu, īpaši afrikandu, tiesības Āfrikā, sniedzot informāciju par uzbrukumiem lauku saimniecībām, lauksaimnieku noslepkavošanas gadījumiem un lauksaimniecības zemes ekspropriāciju bez kompensācijas, kas var novest pie absolūtas lauksaimnieku iztikas avota iznīcināšanas.
- Mērija Vāgnere (Mary Wagner) — Kanādas aktīviste, kas cīnās pret abortiem. Savas darbības jeb “Toronto abortu klīnikas uzņēmējdarbības traucēšanas” dēļ viņa vairākkārt tikusi aizturēta un ieslodzīta, un arī šobrīd atrodas cietumā. Mēriju Vāgneri nominēja par viņas cīņu, “aizsargājot to cilvēku, kuri paši nevar par sevi runāt, tiesības”.
9. oktobrī Ārlietu (AFET) un Attīstības (DEVE) komitejās norisinājās balsojums par trim finālistiem — tālāk izvirzīts Oļegs Sencovs, nevalstiskās organizācijas, kas nodarbojas ar bēgļu glābšanu, un Nasers Nefzafi. 25. oktobrī Priekšsēdētāju konference lems par balvas laureātu, bet 12. decembrī Strasbūrā norisināsies svinīgā Saharovas balvas pasniegšanas ceremonija.
Saharova balva tās pastāvēšanas laikā piešķirta visdažādāko jomu pārstāvjiem: disidentiem, politiskiem līderiem, žurnālistiem, juristiem, pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, rakstniekiem, mātēm, sievām, minoritāšu līderiem, pretterorisma grupai, miera aktīvistiem, aktīvistam, kurš iestājās pret spīdzināšanu, karikatūristam, kinorežisoram, meitenei, kura cīnās par tiesībām uz izglītību, un ANO kā starptautiskajai organizācijai.
Trīs Saharova balvu ieguvēji ir saņēmuši arī Nobela Miera prēmiju: Nelsons Mandela (kurš bija pirmais balvas saņēmējs), Auna Sana Su Či (Aung San Suu Kyi), un Malāla Jūsafzaja (Malālah Yūsafzay). 2017. gada Saharova balvu ieguva Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji.